Step 1. Determine the per-unit selling price and direct costs of the product or service you provide.
第一步,确定产品和服务的零售价和直接成本。
The game's selling price was $15 per unit.
这游戏的售价为每套15元。
KATE MCKENNA: We know their selling price, but what 's their unit cost?
凯特·麦凯纳:我们知道他们的销售价格,但他们的单位成本是怎样的?
You are selling one unit of your existence (an hour of your life) at a set price (the associated fraction of your salary) to a customer (your employer).
你在用你的价格(也就是你的薪水的几分之一),出售的是你的存在(你生命中的一个小时),卖给你的客户(也就是你的雇主)。
Once you know the selling price and direct costs of each product or service unit you sell, you can calculate your contribution margin in dollars per unit.
一旦你知道了产品或服务的零售价和直接成本,你就可以计算出单位产品边际收益。
Again, using the gift basket business as an example, if your selling price was $50 and your direct costs added up to $40, then your contribution margin in dollars would be $10 per unit.
还是拿礼品篮公司举例,如果你的零售价是50美元,直接成本共计40美元,那么你的单位边际收益就是10美元。
He noted 2 that revenue growth for Lenovo's mobile business unit exceeded volume growth, driving the average selling price of its smartphones up 25 per cent year-on-year.
他指出,联想移动业务部门的营收增长已超过销量增长,推动其智能手机的平均销售价格同比上涨25%。
KATE MCKENNA: We know their selling price, but what "s their unit cost?"
凯特·麦凯纳:我们知道他们的销售价格,但他们的单位成本是怎样的?
It also provides average selling price, unit shipment, and revenue forecasts of digital cable set top boxes in China for 2006-2010.
同时还提供了平均销售价格、出货量和中国数字有线机顶盒市场2006 - 2010年的预计收入。
It also provides average selling price, unit shipment, and revenue forecasts of digital cable set top boxes in China for 2006-2010.
同时还提供了平均销售价格、出货量和中国数字有线机顶盒市场2006 - 2010年的预计收入。
应用推荐