If two scenarios exist that result in the same profit, you should choose to buy at the lowest price per unit.
如果存在两种情况都能获得同样的利润,你应该选择在每个单元最低价的时候购买。
The price per unit of resource may be linked to a price index of the product produced or of products in general;
每单位资源的价格可能与所生产产品或一般产品的价格指数相联系;
A water tariff structure with step-wise increase or decrease of the price per unit water from one block to the next.
一种水价结构,水的单价从一个水量段到下一个水量段逐步增加或者减少。
The theory considers aggregates of quantity demanded by buyers and quantity supplied by sellers at each possible price per unit.
该理论考虑,在每一个可能的单位价格上,买方总的需求量和买方总的供应量。
The demand curve shows how much of a good consumers are willing to buy as the price per unit changes holding non-price factors constant.
需求曲线表明当单位价格的变化保持在一个非价格因素的恒定值上时,多数消费者在多大程度上愿意掏腰包去消费。
The price "per unit" cost of these items is significantly more than if you had just bought one big box of cheese crackers or bag of chips.
这些零食每包的价格比您买的一大包乳酪薄脆饼干或炸薯条要贵得“离谱”。
Each subject played ten rounds of a "baseline" game where goods were sold at "straight" per-unit prices, and a further ten rounds each for two of the five price frames.
每位参加者将以“直接”单位价格先进行10轮消费,另外十轮消费将为五种价格中任意两种组合。
In Beijing, the average price of a newly-constructed unit dropped to less than 20-thousand yuan per square meter, more than 10 percent lower than the same period last year.
在北京,一个新建单位平均价格降到每平方米低于2万元,比去年同期下降了10%。
Don Shenker, of Alcohol Concern, thinks a minimum price of at least 40p per unit might begin to affect behaviour.
酒精饮品公司的Don Shenker,认为至少每单位40便士的最低限价才可能对行为产生影响。
Once you know the selling price and direct costs of each product or service unit you sell, you can calculate your contribution margin in dollars per unit.
一旦你知道了产品或服务的零售价和直接成本,你就可以计算出单位产品边际收益。
Again, using the gift basket business as an example, if your selling price was $50 and your direct costs added up to $40, then your contribution margin in dollars would be $10 per unit.
还是拿礼品篮公司举例,如果你的零售价是50美元,直接成本共计40美元,那么你的单位边际收益就是10美元。
Step 1. Determine the per-unit selling price and direct costs of the product or service you provide.
第一步,确定产品和服务的零售价和直接成本。
Well, we might. I was hoping to get a price at least as low as $40 per unit.
我们可能有,我一直都希望拿到至少低于40美元每件的价格。
The unit price is the price of an item per unit measure, for example, one ounce, one quart, one pound.
单价是一件商品计量单位的价格,例如,一盎司、一夸脱、一磅。
We do appreciate your offer to give such a great value on the shipping. I am concerned about the final price offer per unit though.
我们很感激您对船运方面给出的优惠,但是我还是比较关心最终的价格。
Retail price is 29.95 per unit. We take into consideration changes in supply cost when figuring this price.
售价是每套29.95美元,定价时我们把供货成本的变化因素考虑进去了。
The price of this article is US$150 FOB Keelung per unit.
这项物品的价格是基隆船上交货价格,每台美金150元。
Please give me a few minute to calculate… Our asking price should be about $100 per unit with an order of 100. Is that price acceptable to you?
容我几分钟算算。我们的要价是100套左右的订单每套100美元。这个价格你们能接受吗?。
Last week you quoted me a price of RMB 200 per unit.
上周你报给我的价钱是每单位200人民币。
Northeast Soybean, Moisture per Unit 1% Price 1%, Admixture per Unit 1% Price 1%, Oil Content per Unit 1% Price 1.5%.
东北大豆。水分每增减1%,合同价格减增1%;杂质每增减1%,合同价格减增1%;含油量每增减1%,合同价格增减1.5%。
The BMA also renewed its calls for a minimum price to be set per unit of alcohol, for alcohol to be taxed at a higher rate than inflation and for a ban on two-for-one offers.
英国医学协会也重申了一些其它建议,包括为每瓶酒精饮料制定最低限价,为酒精类饮料制定高于通货膨胀率的高税率,禁止商家提供“买一送一”的优惠活动。
He noted 2 that revenue growth for Lenovo's mobile business unit exceeded volume growth, driving the average selling price of its smartphones up 25 per cent year-on-year.
他指出,联想移动业务部门的营收增长已超过销量增长,推动其智能手机的平均销售价格同比上涨25%。
This special battery had the characteristics of long life safety, leaking proof, with performance per unit price higher than other primary batteries.
传呼机专用电池具有使用时间长、安全、防漏等特点,且性能价格比优于其它各类一次电池。
You say your cost price is 100 for each unit, and you want a 20% profit. That's 120 per unit.
您说贵公司成本价是每单项100元,还要维持20%的利润,那就是单价120元。
That would mean a price of 107 per unit, which I think is still too low. If you can accept 110 per unit, we have a deal.
那就是每单位降低为107元。这价钱我认为还是太低。如果您可以接受110元,那就成交。
And at a sales price of $12 per unit, the cost of unreliabili…
如果销售价格为$12每件,那产品…
Planate unit price per m. t. for aluminum ingot.
请报铝锭每公吨单价。
Planate unit price per m. t. for aluminum ingot.
请报铝锭每公吨单价。
应用推荐